Historie

Historie Monsignore

Monsignore o.s. je vzdělávací organizace v České republice, která je uznávána na všech úrovních.

Je to taneční centrum, které působí déle než 20 let, což přispívá k duševní a tělesné přípravě stovek mladých lidí. Někteří z nich se stali profesionálními tanečníky či herci v divadlech v Čechách i zahraničí.

Myšlenka na vytvoření systematického vzdělávání dětí v TC Monsignore vznikla v roce 1992, ale Monsignore se postupně vyvíjel již o necelé 4 roky dříve. První představení se uskutečnila v roce 1988, kdy měl soubor pouhých osm členů. Byla to krátká taneční vystoupení, určená pro kulturní akce. Od roku 1990 se stal Monsignore Občanským sdružením.

Cílem činnosti sdružení je podpora výchovného kulturního programu v oblastech pohybové estetiky, hudby a tance pro děti a mládež. Během několika let stoupl o soubor zájem, přihlásilo se do něj několik desítek zájemců, vytvořily se přípravné třídy a Taneční Centrum Monsignore bylo na světě.

V dalším období TC Monsignore nabídlo členům pedagogickou pomoc zahraničních hostujících pedagogů, víkendové semináře a letní školu tance. Členové TC Monsignore tak získávali nové informace a vědomosti, osvojili si také nové taneční techniky a žánry.

Po dobu své existence se Taneční Centrum Monsignore prezentuje svými představeními nejenom pardubickým divákům ve Východočeském divadle, ale i v divadlech v Ústí nad Labem, P. Pippicha v Chrudimi, v České Třebové…

Velký ohlas dokazuje, že taneční představení umí oslovit a zaujmout diváky různých věkových kategorií.

TC Monsignore spolupracovalo s Klicperovým divadlem v Hradci Králové na muzikálu Singoalla od švédského režiséra Rina Breziny. Reprezentovalo Pardubice ve francouzském Bergeracu s projektem Enigma ve spolupráci s plzeňským divadlem. Bylo pozváno do televizního pořadu Tutovka. Tančilo ve velkém mediálním projektu Pocta svatého Vojtěcha, připravovaném na počest návštěvy papeže v Hradci Králové. Každoročně se zúčastňuje krajských tanečních soutěží, kde se umísťuje na předních místech s postupem do celostátního kola. TC byl udělen titul Mistr České republiky v kategorii show dance s nominací na Mistrovství Evropy. V neposlední řadě se pravidelně účastní říjnových tanečních festivalů pořádaných Magistrátem města Pardubic ve Východočeském divadle a celoměstského festivalu Zrcadlo umění.